Návrat k tržní ekonomice - základ budoucí prosperity

Odpovědět
Robert Procházka
Příspěvky: 2
Registrován: 25 srp 2020 13:50

Návrat k tržní ekonomice - základ budoucí prosperity

Příspěvek od Robert Procházka »

Cesta, jakou nastolil stát pod vedením politiků všech stran za poslední desetiletí, vede oklikou zpátky do doby, kdy stát bude rozhodovat o všem, svoboda lidí bude téměř nulová, produkci bude zabezpečovat několik velkých korporací a malé a střední podnikání bude regulacemi, nařízeními a státní šikanou zašlapáno do země.
Rozjetá ekonomika, masivní zadlužování formou deficitních rozpočtů má svojí setrvačnost, nicméně je předurčená ekonomická stagnace takto deformované ekonomiky
 
Jak z toho ven?  Jediný způsob je návrat k tržnímu hospodářství. Tohle možná zní jako fráze z 90 let, ale bohužel je to stále aktuální apel, který se po letech porevoluční svobody (možná trochu anarchie a chaosu), musí ozývat stále hlasitěji.
 
Jaký je současný stav, který socialisti ve všech politických stranách nazývají kapitalismem?
Stát řídí a má vliv téměř na všechnu ekonomickou činnost, velké firmy, které obsáhly majoritní části trhů v oblastech svého podnikání mají vliv na politiky, kteří jim dopřávají státních dotací a ohýbají zákony v jejich prospěch. Politici, kteří ekonomice nerozumí a mají potřebu "zlepšovat" důsledky tohoto stavu dalšími a dalšími regulacemi, normami a zákony tento stav dále zhoršují.
Jedním z projevů „osedlání“ státu je stav, kdy neustále vznikají logistické skupiny, které jsou pod pláštíkem dobra, schopny vytvářet nové, neustále rostoucí struktury, přisáté na státní rozpočet (státní sportovní agentura, krajské dotace do dopravy, atd), které bohatnou z veřejných peněz a kompletně přetváří tržní prostředí ve svůj prospěch.
Podle všech ukazatelů máme jedno z nejvyšších zdanění veškerých ekonomických aktivit v Evropě. Daně u zaměstnanců tvoří přes 60% mzdových nákladů, tedy peněz, které zaměstnavatel za jejich práci odvede. Současní vládnoucí politici se už ani nesnaží předstírat, že jsou zde pro blaho občanů a rozvoj země. Nepokrytě si usurpují stále větší politickou a ekonomickou moc, vědomi si faktu, že velká voličská skupina jim nekriticky odevzdá hlas u voleb, bez ohledu na okolnosti a umožní jim vládnout i dále.
Jaká je tedy možnost vrátit vše do normálu?
NIŽŠÍ DANĚ:
Je třeba změnit množství peněz, které stát vybírá a přerozděluje. Proč by měl stát dotovat (nakupovat) pro občana plošně to, co on dle svých preferencí nakoupí lépe a levněji?
ZRUŠENÍ DOTACÍ
Zrušení dotací a daňových výhod pro ekonomické subjekty. Ať rozhodne trh, která firma bude úspěšná a která zkrachuje. Pro společnost a ekonomiku není dobré, když se ty méně úspěšné firmy drží při životě dotacemi. Krach je v tržní ekonomice ozdravný proces, který udržuje růst výkonnosti ekonomiky.
ZEŠTÍHLENÍ STÁTU
Peníze do společné kasy dodávají přes výběr daní pouze firmy a zaměstnanci v soukromém sektoru. Státní zaměstnanci a lidé žijící z dotací, tyto prostředky pouze čerpají. Je třeba zeštíhlit stát, rasantně snížit počty státních zaměstnanců a vše vrátit
 
 
do pozice pro který ho tu máme. Obrana, ochrana, infrastruktura, soudnictví, část. zdravotnictví a část. školství (možná další oblasti)
ZJEDNODUŠENÍ DAŇOVÉ SOUSTAVY
Všeobecně známý fakt, že právní řád a daňové předpisy, ze spoustou výjimek, komplikuje podnikání takovým způsobem, že je vlastně nereálné vyhovět všem nařízením a normám a podnikatel může kdykoliv fatálně narazit u úřadů při kontrole jejich dodržování.
 
Jestli se ODS chce hrdě hlásit k tomu, že zastupuje pravici v politickém spektru, je třeba opustit kompromisní politiku, řekněme pravého středu, a rasantně prosazovat politiku, která narovná podnikatelské prostředí a vrátí ekonomiku ČR zpět k volnému trhu, zjednoduší podnikatelům jejich podnikání a vůbec navrátí podnikatelům jejich vážnost, důležitost a postavení v rámci ekonomických potřeb ČR.

Odpovědět